Student Awards and Accolades 2019

Sixth-grade award winners, from left: President Jim Scott ’70, William Knowlton awardee D.T. Alam, John Fox Achievement awardee Flora Elham, William Knowlton awardee Maddie Austin, Dean Lori Komori ’91 and Principal Paris Priore-Kim ’76.
Seventh-grade award winners, from left: President Jim Scott ’70, William Knowlton awardee Sabrina Funasaki, John Fox Achievement awardee Connor Davidson, William Knowlton awardee Rella Binney, Principal Paris Priore-Kim ’76 and Dean Jenni Tyau.
Eighth-grade award winners, from left: Principal Paris Priore-Kim ’76, President Jim Scott ’70, William Knowlton awardees Trevor Wong and Leah McEvoy, John Fox Achievement awardee Katherine Jo “Joey” Misailidis and Dean Andy Aldrich.

Academy

Art

Sophomores

Anne Di Martino

Philip Rogers

Seniors

Amanda-Marie Agustin
Griffin Barnum
Caroline Chan
Christiana Im
Ryan Kim
Kaitlyn Kong

Jennifer Kwok
Melia Marguleas
Stephanie Marvin
Gunner Omidyar
Abby Oshiro


English                                                 

Freshmen

Katelyn Corpuz
Zoey Duan
Luke Kaminskas

Sascha Pakravan
Jamie Seu

Sophomores

Yuri Ah-Tye
Seychelle Brainard
Anne Di Martino
Laura Gries
Judah Hoffenberg
Rory Kilmer
Sabrina Loui
Lauren Luke
Liam Lynch

Elizabeth Matsumoto
Cruz Mercado
Thomas Nitao
Kamaluonalani Ogata
Makena Rudy
Jisella Saito
Ellie Sampson
Emily Tottori
Kaylee Wall

Juniors

Gloria Borland
Hayden Brown
Luke Ellis
Diza Hendrawan
Skye Inn
Maya Mastick

Abigail Matsumoto
Rachel Orlowski
Anna Praywell
Callandra Ruiter
Mahina Williams

Seniors

Alexander Apo
Carl Bell
Maya Debouk
Karen Huang
Chloe Loughridge

Malia Munley
Zoe Payne
Eliana Reeves
Rachel Stollar
Yankun Zhao


JROTC

LET I Cadet of the Year
 Ryden Iwamoto, Freshman

LET II Cadet of the Year
Ian Saturnia, Junior

LET III Cadet of the Year
Lorraine Sim, Senior 

LET IV Cadet of the Year
Alexis Sanehisa, Senior

JROTC Cadets of the Year, from left: LTC Ret. Robert Takao, Alexis Sanehisa ’19, Lorraine Sim ’19, Ian Saturnia ’20, Ryden Iwamoto ’22 and JROTC Army Instructor Jeremiah Conachan.

Language

Hawaiian 1
Tyler Takahashi, Junior 

Hawaiian 2
Rebecca Lentz, Freshman 

Hawaiian 3
Anna Praywell, Junior 

Hawaiian 4
Courtney Yuen, Junior 

Hawaiian 5
Cassidy Yim, Senior


Japanese 1
Audrey Oh, Freshman 

Japanese 2
Helen Shanefield, Freshman 

Japanese 3
Erin Nishi, Sophomore 

Japanese 4
Bryce Okihiro, Junior 

Japanese 5
Lauren Kim, Senior


Mandarin Chinese 1
Chloe Wong, Freshman 

Mandarin Chinese 2
Bao Nguyen, Freshman 

Mandarin Chinese 3
Lauren Richards, Sophomore 

Mandarin Chinese 4
Ryan Kong, Junior

Mandarin Chinese 5
Allison Li, Senior


French 1
Rachael Sparks, Senior 

French 2
Kaiolu Mau, Freshman 

French 3
Kara Hirano, Sophomore 

French 4
Rebecca Verghese, Junior 

French 5
Mckenzy Metter, Senior


Spanish 1
Maeve Lathrop, Sophomore 

Spanish 2
Malia Dickhens, Freshman 

Spanish 3
Sage Wong-Davies, Junior 

Spanish 4
Carolynn Brooks, Senior


AP Spanish 5
Malia Munley, Senior


Multi-Language Award 

Shion Aou, Junior
Makenna Somerset, Senior
Grace Spottswood, Senior


Mathematics

Geometry

Noah Chung, Freshman
Remi Kuba, Freshman

Algebra 2/Trigonometry

Michael Chen, Sophomore
Jason Sadayasu, Sophomore
Cosette Wu, Sophomore

Advanced Pre-Calculus

Aaron Chang, Junior
Tyler Sakamoto, Junior

AP Computer Science

Jordan Savage, Junior
Maya Debouk, Senior

AP Statistics

Shao Borek, Junior

Francis A. I. “Miki” Bowers, Jr. Calculus Award

Sean Uyeno, Senior
Colin Yeo, Senior


Music                                                  

Band Excellence

Alexander Apo, Senior
Grace Kim, Senior
Christian Pak, Senior
Lorraine Sim, Senior

Louis Armstrong Jazz Award

Thaddeus Shinno, Senior
Sean Uyeno, Senior

John Philip Sousa Award

Jonathan Haynes, Senior
Trevor Powell, Senior

Choral Excellence

Ian Chin, Senior
Tammy Kim, Senior

National School Choral Award

Erick Cunanan, Senior

Orchestra Excellence

Andrew Hong, Senior
Dane Mizuno, Senior
Eugene Son, Senior

Sean Uyeno, Senior
Alexa Wong, Senior
Colin Yeo, Senior

National School Orchestra Award

Chloe McCreery, Senior 

Music Department

Nicholas La‘a, Senior


Oahuan

Oahuan Achievement

Cosette Wu, Sophomore
Mia Lettau, Junior

Oahuan Excellence

Brigitte Wu, Senior


Science

AP Biology

Maya Mastick, Junior
Lexie Matsunaga, Senior 

AP Chemistry

Pascal He, Sophomore
Cosette Wu, Sophomore 

AP Environmental Science

Malia Munley, Senior

Trevor Powell, Senior

AP Physics 1

Christopher Tamayo, Junior 

AP Physics 1+2

Aaron Chang, Junior
Lauren Kwee, Junior

AP Physics C

Tetsuto Nagashima, Senior 

Biology

Malia Dickhens, Freshman
Helen Shanefield, Freshman 

Biology Honors

Carson Loughridge, Freshman

Chemistry

Kiera Dolan, Sophomore 

Chemistry Honors

Michael Chen, Sophomore
Alex Ueoka, Sophomore 

Physics

Malia Mulligan, Senior

Physics Honors

Karen Huang, Senior


Jeremiah Johnson Award

Honors students whose qualities reflect the spirit of late Academy teacher Jeremiah Johnson, who was lost in a diving accident during a student trip to the island of Lana‘i. 

Connor Lau, Senior
Kiriana Lawrence, Senior


Bausch & Lomb Honorary Science Award 

Presented to a junior who is an exceptional science student. 

Maya Mastick


Rensselaer Medal Award

Honors an outstanding junior who has excelled in science and math.

Aaron Chang


Social Studies

Freshmen

Ye Won Ham
Mia Mansfield
Ken Nakatsu

Suhaila Ng
Audrey Oh
Sascha Pakravan

Sophomores

Victoria Djou
Judah Hoffenberg
Rory Kilmer

Maisie Klem
Lauren Richards
Austin Tickner

Juniors

Shion Aou
Katelyn Ko
Maya Mastick

Ray Sakamoto
Connor Seto
Zane Yamamoto

Seniors

Carl Bell
Devin Chotzen-Hartzell
Sean Duval-Arnould

Clarise Huang
Zoe Payne
Yankun Zhao


Peter A. Powlison Award 

Given by the Social Studies Department to a student who most possesses courage, courtesy, curiosity and compassion.

Mckenzy Metter, Senior


Theatre                                               

Technical Theatre Award 

Liana Burke, Freshman
Rachel Rand, Sophomore
Andrew Buehler, Junior

Christine Mau, Junior
Samantha Harada, Senior
Brent Scott, Senior

Actor Award 

Kailee Brandt, Sophomore
Jackson Saunders, Sophomore
Kenneth Aune, Junior
Luke Ellis, Junior
Jonas Leiato, Junior
Jayna Wescoatt, Junior

Pono Agard, Senior
Kainalu Durkin, Senior
Miya Heulitt, Senior
Nicholas La‘a, Senior
Keila Wong, Senior

Director’s Choice Award 

Malia Munley, Senior
Eliana Reeves, Senior


Punahou Alumni Association Senior Award

Presented to a senior boy and girl who have distinguished themselves academically and made significant contributions to their community.

Kiani Dwight
Ryan Park

Punahou Alumni Assn. Senior Award winners, from left: Kiani Dwight ’19 and Ryan Park ’19.

John F. Fox Achievement Award        

This award of partial Punahou tuition remission recognizes accomplishments in academics, athletics or extra-curricular activities of students at any grade level. The School President selects recipients. 

Tevarua Tafiti, Freshman
Kila Aisea, Sophomore
Mauhia Kimata, Junior

John F. Fox Achievement Award winners, from left: Kila Aisea ’21, Jim Scott ’70, Tevarua Tafiti ’22 and Mauhia Kimata ’20.

Michael McPhee Award                     

This award goes to a junior boy and girl who are acceptable scholars in relation to their abilities and who exemplify the character, leadership, enthusiasm and zest for life which was so much a part of Michael McPhee’s own personality. These students make a difference to their classmates at Punahou. 

Diza Hendrawan
Jonas Leiato

Michael McPhee Award winners Jonas Leiato ’20 (right) and Diza Hendrawan ’20, with President Jim Scott ’70, Dennis McPhee (left) and Sharon McPhee.

Principal’s Award

The Principal’s Award is presented to underclassmen who have demonstrated exceptional leadership and have made significant contributions to the class and School.

Owen Avery ’21
Ian Eveleth ’22
Norissa Goodman ’20
Novell Goodman ’20
Tori Lyn Hoke ’21
Aubrey Kettley ’21
Brie Ann Kodama ’20
Mehanaokalaikapomaika‘i Leafchild ’21

Dillyn Lietzke ’20
Isaac Maluina ’21
Maya Mastick ’20
Ellie Ochiai ’22
Anna Praywell ’20
Jason Tay ’20
Logan Yogi ’22

Recipients of this year’s Principal’s Award: Top row, from left: Anna Praywell ’20, Owen Avery ’21, Logan Yogi ’22, Jason Tay ’20, Mehanaokalaikapomaika‘i Leafchild ’21, Principal Emily McCarren and Brie Ann Kodama ’20. Bottom row, from left: Maya Mastick ’20, Aubrey Kettley ’21, Tori Lyn Hoke ’21, Norissa Goodman ’20, Dillyn Lietzke ’20, Novell Goodman ’20, Isaac Maluina ’21, Ian Eveleth ’22 and Ellie Ochiai ’22.

President’s Award

The President’s Award recognizes seniors who have distinguished themselves as scholars, leaders and inspirational members of the Punahou community, for their outstanding service to the School.

Lilia Akina-Magnussen
Nicholas Caseria
Alexa Chong
Erick Cunanan
Matthew Fairfax
Kennedy Freeman
Carson Fu
Kourtney Kanja
Nicholas La‘a
Marist Liufau
Chloe Loughridge
Lyric Medeiros
Mckenzy Metter

Leah Mizuno
Max Moonier
Malia Munley
Tetsuto Nagashima
Chanel Ng
Eliana Reeves
Dean Sadaoka
Hailey Silva
Lorraine Sim
Shea Suzumoto
Sinalei Wagner
Keila Wong

AWARDS & ACCOLADES 2019
President’s Award winners: Top row, from left: Matthew Fairfax, Nicholas Caseria, Jim Scott ’70, Dean Sadaoka, Kennedy Freeman, Max Moonier, Shea Suzumoto, Nicholas La‘a and Tetsuto Nagashima. Middle, from left: Mckenzy Metter, Eliana Reeves, Chanel Ng, Hailey Silva, Malia Munley, Keila Wong, Lilia Akina-Magnussen, Carson Fu and Leah Mizuno. Bottom, from left: Kourtney Kanja, Lyric Medeiros, Alexa Chong, Lorraine Sim, Sinalei Wagner, Chloe Loughridge, Marist Liufau and Erick Cunanan.

Junior School

John Fox Achievement Award

This award recognizes Middle School accomplishments in academics, athletics or co-curricular activities.

 Connor Davidson, Seventh Grade
Flora Elham, Sixth Grade
Katherine Jo “Joey” Misailidis, Eighth Grade


William Knowlton Award

This honor, in memory of Bishop Hall supervisor Bill Knowlton, goes to Middle School students who best exemplify those qualities Knowlton held in highest esteem – integrity, kindness, caring, a sense of humor and commitment.

D.T. Alam ’25
Maddie Austin ’25
Rella Binney ’24

Sabrina Funasaki ’24
Leah McEvoy ’23
Trevor Wong ’23


Athletic Awards

C. Dudley Pratt (1918) Athletes of the Year

This award is presented to a senior girl and boy who have demonstrated cumulative athletic achievement, team leadership, positive attitude and character, consistent coachability, solid citizenship and exemplary sportsmanship.

Duke Clemens
Pōmaika‘i Ogata
D’Asha Saiki 

C. Dudley Pratt (1918) Award winners, from left: Jim Scott ’70, D’Asha Saiki ’19, Pōmaika‘i Ogata ’19, Duke Clemens ’19 and Academy Principal Emily McCarren.

McEldowney-Matthias Award

This award is presented to a junior girl and boy who have maintained outstanding records in scholarship and athletics.

 Christina Hicks
Legend Matautia 

McEldowney-Matthias Award winners, from left: Legend Matautia ’20 and Christina Hicks ’20.

O-Men | Nā Wāhine Pā‘ani o Punahou Award

This award recognizes a sophomore girl and boy who have demonstrated ability, team spirit, dedication and support of others.

Liana Heshiki
Noah Peters 

O-Men | Nā Wāhine Pā‘ani o Punahou Award winners, from left: Liana Heshiki ’21 and Noah Peters ’21.

Billy Weaver ’62 Award

This memorial trophy is awarded to an outstanding freshman girl and boy athlete.

Malia Dickhens
Peyton Macapulay

Billy Weaver ’62 Award winners, from left: Peyton Macapulay ’22 and Malia Dickhens ’22.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top Reviews